Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami. /Adam Mickiewicz/

15 czerwca 2017

Krajobraz księżycowy ...



  Tuż przed długim weekendem 20 osobowa grupa wybrała się na warsztaty geograficzno - fizyczne do Bełchatowa. Pewnie pomyślicie: Lekcje? Na wycieczce? Nic bardziej mylnego. Zapraszamy Was do relacji z wycieczki do Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie, gdzie węgiel brunatny pozyskuje się metodą odkrywkową. 


 

 Wyruszyliśmy z samego rana, by rozpocząć spotkanie z panem Tomaszem , który przybliżył nam nieco miejsce w którym znajdujemy sięoraz zaprezentował nam film dotyczący samego wykopu. Było nam bardzo miło, ponieważ zapamiętał naszą grupę z wizyty w poprzednim roku. 





Zastanówmy się co to jest metoda odkrywkowa?

 Wydobycie „odkrywką” polega na tym, że nie drążymy podziemnych tuneli, tylko odkrywamy kolejne warstwy podłoża, tworząc w ziemi wielkie dziury. Sprawdza się to tylko przy pokładach minerałów, które znajdują się dość płytko pod powierzchnią ziemi. Zdecydowana większość kopalni nie może być konstruowana w ten sposób, ponieważ wydobywane złoża węgla znajdują się na głębokościach poniżej 300 metrów i sięgają przeważnie do około 1000 m.



  Wsiedliśmy do specjalnego auta, które zawiozło nas na kolejne pokłady wykopu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od warstwy iłów , a następnie zjeżdżaliśmy coraz głębiej.

   Podczas oglądania terenów musieliśmy się zabezpieczyć kaskami, bowiem zwiedzanie odbywa się przy nieustannie pracujących koparkach. 



   Pole wydobywcze Bełchatów to dziura o bokach 2,5 na 3,5 kilometra. Poza znajdującym się pod ziemią węglem zdjęto stąd też nieprzydatny nadkład (ziemia, piasek, skały) i złożono go na pobliskim wzniesieniu sięgającym 195 metrów. Głębokość odkrywki to aż 280 metrów.

Czy my wylądowaliśmy na Księżycu?

Na własne oczy zobaczyliśmy gigantyczne koparki. 

“Dzienna wydajność maszyny to 240 tysięcy ton węgla lub 240 tysięcy metrów sześciennych nadkładu, co stanowi równowartość dołu wielkości boiska piłkarskiego o głębokości 30 metrów. Węgiel wydobywany dziennie przez Baggera mieści się na 2400 wagonach. Długość koparki to około 240 metrów, a jej wysokość to 96 metrów. Do pracy koparka potrzebuje 16,56 megawatów zewnętrznie dostarczanej energii elektrycznej. W ciągu 1 minuty Baggera można przemieścić o 2 do 10 metrów (co stanowi prędkość 0,1 do 0,6 km/h). Szerokość podwozia głównej części koparki to 46 metrów, a całość porusza się na 3 rzędach po 4 zespoły gąsienicowe, z której każdy zespół ma 3,8 metra szerokości. Stosunkowo duża powierzchnia gąsienic oznacza, że nacisk maszyny na podłoże jest niewielki i wynosi około 17,1 N/cm² — pozwala to urządzeniu na przemieszczanie się po żwirze, odkrytej ziemi a nawet trawie bez pozostawiania głębokich śladów. Minimalny promień skrętu wynosi w przypadku Baggera 288 około 100 metrów, a maksymalne pochylenie nawierzchni to 1:18. Średnica samej głowicy koparki to 21.6 metra. Głowica wyposażona jest w 18 czerpaków, z których każdy pomieścić może 6,6 m³ nadkładu.”

   Ostatnia warstwa, którą zobaczyliśmy, to był węgiel brunatny, który znacznie różni się od węgla kamiennego - czyli takiego jaki jest wydobywany na Śląsku m.in. w czechowickiej kopalni “Silesia”.
Dookoła krajobraz księżycowy .... 



Zobaczyliśmy  kawałki drzew i sam już węgiel brunatny - można zobaczyć w sali geograficznej. 


   Dowiedzieliśmy się o niełatwej pracy górników, operatorów maszyn ect. Praca na zmiany, wymagająca niesamowitej koncentracji , wiąże się z wyczerpaniem i zmęczeniem. To niezwykle odpowiedzialna praca z ludźmi i gigantycznymi maszynami ...

Nie da się ogarnąć tego wykopu , dopóki nie zobaczy się "z góry" miejsca w którym wcześniej byliśmy. To niesamowite. Potężne koparki, dziwnie się zmniejszyły ...



Mimo potężnej ingerencji w przyrodę, ona sama broni się jak może ... 



Czy bawiliście się kiedyś w piaskownicy? Kopaliście dziury? Co robiliście z piaskiem ? 

   I tutaj sprawa jest niełatwa. Tak potężna dziura, wiąże się z koniecznością zwałowania warstw górnych. W taki sposób usypana została sztuczna Góra Kamieńsk. W zimie dostarcza uciech w sportach zimowych, z kolei latem można korzystać z wyciągu krzesełkowego oraz toru saneczkowego. 

Także i my, wyjechaliśmy na szczyt.


   Na szczycie znajduje się 15 wiatraków o mocy 2MW ( megawatów ) każdy. Nastawione na pełną moc, mogą zaopatrzyć w prąd 40 tys. miasteczko. Mogliśmy podejść pod sam wiatrak. Wiatrak ma wieżę o wysokości 85 metrów wyposażoną w turbiny oraz skrzydła o rozpiętości 70 metrów i długości 40 m., wirujące z szybkością 21 obrotów na minutę. To był kolejny etap przygody z “zieloną energią”. 
   

 Kiedyś złoża się skończą. Pozostanie potężna dziura… Skończą się miejsca pracy. Rolniczo teren nie będzie atrakcyjny. Pierwsze wyczerpie się pole Bełchatów (do około 2020 roku). Wydobycie z pola Szczerców planowane jest do 2038 roku. 

Co dalej? 

  Wyobraźcie sobie, że w tym miejscu w planach jest powstanie sztucznego jeziora. Zalewanie zbiornika potrwa prawdopodobnie od 2020 aż do 2050 ! Powstaną ośrodki turystyczne, plaże, przystanie etc. Planuje się nawet pozostawienie pod wodą odpowiednio zabezpieczonych sprzętów górniczych, by mogły być atrakcją dla płetwonurków.

A na koniec .... Z górki na pazurki :) 





Zatem nauka połączona z zabawą , to chyba najlepsza forma spędzenia czasu na wycieczce.
... Nauka
 ... Chillout ;) 


 ... Chwilo trwaj ! 


Dobra pogoda, świetna grupa i zadowoleni uczestnicy = udane warsztaty !


Aleksandra Borgieł i Katarzyna Sikora

P.S. Znalezione w Internecie : FILM o kopalni w BEŁCHATOWIE






CYBERNAUCI - bezpieczni w sieci