W
roku 2013 DBI – Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy
5 lutego. Tematem przewodnim międzynarodowego
Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela.
Wszystkie działania będą realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Podczas
tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma
prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji,
nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w
Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu
innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.
Często
prawa te są łamane przez internautów. Wśród dzieci i młodzieży obserwuje się
rosnącą liczbę przypadków uznawanych za przejawy tzw. cyberprzemocy, czyli
przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych.
Zapobieganie
cyberprzemocy wymaga uświadomienia młodym internautom istoty problemu, jak
również i konsekwencji, które dotykają ofiarę i sprawcę.
Podstawowe
formy cyberprzemocy to:
-
nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci;
-
publikowanie w Internecie lub rozsyłanie np. przy użyciu telefonu komórkowego
ośmieszających,
kompromitujących informacji, zdjęć, filmów;
-
podszywanie się w sieci pod cudzą tożsamość.
Do działań
określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są m.in.: poczta elektroniczna,
czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy
dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS.
Szukasz pomocy?
Zadzwoń 800 100 100
Bogumiła Nycz
