Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami. /Adam Mickiewicz/

17 lutego 2013

Kulig w Wiśle...


MŁODZIEŻOWE KOŁO
KRAJOZNAWCZO – TURYSTYCZNE
              IM. JERZEGO KUKUCZKI
Kolejną wycieczką Szkolnego Koła Krajoznawczo Turystycznego był kulig (26.01.2013 r.) połączony z niespodzianką. Busem udaliśmy się do Wisły Czarne, gdzie czekały na nas już dwa zaprzęgi sań i Doliną Czarnej Wisełki ruszyliśmy z kopyta. Śnieg, mróz, słoneczko – było więc wszystko, co potrzeba aby kulig był udany!
W połowie drogi zatrzymaliśmy się na ognisko z kiełbaskami i oscypek na ciepło. Był też czas aby nieopodal naszej wiaty, pojeździć na jabłuszku lub na czym kto miał… Po kubku gorącej herbaty ruszyliśmy w drogę powrotną. To nie był jednak koniec atrakcji tego dnia.
Busem pojechaliśmy na Zadni Groń, gdzie znajduje się rezydencja prezydenta RP. Tym razem pan prezydent nie był obecny w Wiśle, więc mogliśmy po kontroli dokumentów i przejściu przez bramki (jak na lotnisku) zwiedzić Zameczek. Jest to rezydencja podarowana prezydentowi Ignacemu Mościckiemu przez Naród, a potem przechodząca na kolejne głowy państwa. Widzieliśmy salony i apartamenty, gdzie prezydent Komorowski przyjmuje gości, a także część historyczną w tym gabinet prezydenta Mościckiego. Pani przewodnik opowiedziała nam wiele ciekawych historii i anegdot związanych    z tym miejscem. Na koniec udaliśmy się do małego drewnianego kościółka, gdzie modli się para prezydencka i zostawia dary. 

Miło było usłyszeć od pani przewodnik, że dawno już nie miała tak grzecznej grupy!! To była udana sobota, żywa lekcja historii połączona z zabawą na kuligu. Zapraszamy kolejnych chętnych do wstępowania w szeregi SKKT!!! A w marcu kolejna wycieczka – szczegóły u opiekuna koła. 

Katarzyna Maciejowska-Bączek

CYBERNAUCI - bezpieczni w sieci