200 szkół przeciw nienawiści a wśród nich nasza! Działamy w ramach projektu: „Nienawiść. Jestem przeciw!”, którego celem jest włączenie społeczności szkolnej w działania przeciw mowie nienawiści. Zwiększenie świadomości problemu w szkole oraz manifestacja swojego sprzeciwu wobec nienawiści i hejtowaniu.
Czy nasze działania przyniosły taki efekt? Czy nasza szkoła stanie się miejscem wolnym od nienawiści? Chcielibyśmy, aby tak się stało! To dla Was zorganizowaliśmy „Tydzień przeciw nienawiści”. Nie zabrakło w nim chwil na refleksję, jak również na zabawę.
W pierwszym dniu pisaliśmy List do Hejtera. Każdy, nie tylko ten, którego pseudoanonimowe macki kiedyś dopadły, mógł podzielić się swoimi refleksjami.
Drugi dzień pod hasłem „Rozminuj agresję” uwolnił w nas pokłady pozytywnej energii. Już Starożytni wiedzieli, że ruch jest dobry na wszystko!
Dzień trzeci zaprowadził nas na ulice naszego miasta. Happening-taką formę przyjęły nasze działania w ten dzień. Zgodnie z jego ideą nie zabrakło gestów, dźwięków i haseł.
Dzień czwarty na poważnie. Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztacie dotyczącym cyberprzemocy, prowadzonym przez Piotra Rychłego, pedagoga resocjalizacyjnego. Co to jest cyberprzemoc? Jakie są jej formy? Jakie konsekwencje? Czy warto publikować swoje zdjęcia na portalach społecznościowych? I czy my ,trzynastolatkowie, jesteśmy tam legalnie? Na te i szereg innych pytań mogliśmy znaleźć odpowiedź podczas tego spotkania.
W ostatni dzień naszego tygodniowego projektu zaproponowaliśmy scenariusz zajęć. Od stycznia 2008 roku, w ramach kampanii „Dziecko w Sieci”, pod hasłem „Stop cyberprzemocy” prowadzona jest akcja poświęcona problemowi przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych. W ramach tej akcji przygotowana została propozycja edukacyjna, adresowana do uczniów szkół gimnazjalnych. Skorzystaliśmy z tej ciekawej propozycji właśnie w ramach lekcji wychowawczych.
Więcej zdjęć w galerii - KLIK.
Ciąg dalszy nastąpi ;)
Opiekunowie:
Monika Kłyszewska, Beata Adamek, Edyta Gach